Меню

99 | 2019-11-29

1 грудня – Всесвітній день боротьби проти СНІДу

     Скільки б про СНІД не писали і не говорили, чомусь кожен з нас вважає, що ця хвороба існує деінде, тільки не поруч з нами – не в моєму місті чи селі, не в моїй області, не в моїй країні.
     Проте статистика річ уперта, а ми з вами маємо страшні цифри: за період 1987–2018 рр. у країні офіційно зареєстровано 333 717 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, зокрема 111 044 випадки захворювання на СНІД і 48 456 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.
      У кабінеті «Довіра» КНМП «Рогатинська центральна районна лікарня» під медичним наглядом станом на 1.05.2019 р. перебуває 40 ВІЛ-інфікованих осіб.
     Сьогодні досить часто можна почути про небезпечне захворювання ВІЛ/СНІД, задля попередження якого по всьому світу витрачаються мільйони доларів, але ВІЛ-інфекція продовжує забирати життя мільйонів людей. Інфікування загрожує кожному, якщо не дотримуватись певних правил життя.
Необхідно знати та пам’ятати, що допомагає уникнути інфікування ВІЛ:
  • здоровий спосіб життя, особистий фактор поведінки, знання шляхів;
  • зараження ВІЛ, усвідомлення особистої відповідальності за стан здоров’я;
  • захищений статевий контакт;
  • взаємна повага та вірність статевих партнерів;
  • відмова від споживання ін’єкційних наркотиків.
    Раніше основною вразливою групою були наркозалежні, які заражалися через шприци. Але завдяки профілактичним програмам ця категорія посідає друге місце за кількістю хворих, а основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції став статевий шлях зараження.
    Що таке ВІЛ/СНІД?
Хоча поняття ВІЛ і СНІД пишуться поруч, їх значення принципово відрізняються:
ВІЛ
В – вірус
І – Імунодефіциту
Л – людини
СНІД
С – синдром – сукупність симптомів (ознак), що вказують на наявність якоїсь хвороби,
Н – набутого — неприродного для організму, набутого в процесі життя,
І – імунного – стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від хвороботворних організмів,
Д – дефіциту – відсутність захисної реакції імунної системи на проникнення в організм шкідливих бактерій.
Дуже важливо знати, як передається ВІЛ і як від нього захиститися.
ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:
1. ВІЛ може передатися при незахищеному статевому контакті, якщо один із партнерів є носієм. Тому необхідно захищатися і правильно користуватися чоловічими та жіночими презервативами.
2. ВІЛ може передаватися через кров: переливання зараженої крові, використання брудних шприців під час прийому наркотиків, брудні голки, пірсинг, татуювання, використання забрудненого, зараженого кров'ю леза. Тому вкрай важливо використовувати одноразові голки та леза.
3. ВІЛ може передаватися від ВІЛ-позитивної матері до дитини під час вагітності, пологів або годування груддю. Якщо ВІЛ-позитивна матір вирішить народити дитину, лікар зможе надати інформацію про те, яке лікування існує на сьогоднішній день, що знижує ризик зараження дитини.
      Хоча ВІЛ вражає весь організм, до цього часу не доведена можливість інфікування через піт, сечу, сльози, слину, оскільки кількість вірусних частинок в цих рідинах надзвичайно мала для зараження.
     Хвороба НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ побутовим шляхом: через повітря при чханні, кашлі, при спільному проживанні, роботі в одному приміщенні, користуванні посудом. Не треба боятись подати руку чи обійняти інфіковану і хвору людину. Віл-інфекцією не можна заразитись в громадському транспорті.
    Проблема полягає в тому, що більшість людей вважають себе захищеними від цієї епідемії або бояться пройти обстеження. Проте досить часто людина може просто не відчути того, що є інфікованою, адже більшість симптомів не є явно вираженими. Тому лікарі радять проходити обстеження якомога частіше.
   Для цього вКНМП « Рогатинська центральна районна лікарня», що знаходиться за адресою м.Рогатин, вул. Чорновола 9, працює кабінет «ДОВІРА», де можна пройти обстеження анонімно та повністю безкоштовно.
Лікар кабінету «Довіра» Ольга Ігорівна Сас

Голова РДА

Голова Рогатинської районної державної адміністрації


Тел. приймальні:
(03435) 24-300; т/ф 24-780


e-mail:  zagal @rohatyn.if.gov.ua

ЧИТАТИ БІЛЬШЕ

Портали

Курс валют

 

Місцеві інформаційні веб-

Гарячі новини